H ΕΘΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΗΣ

Τί είναι;

Η Εθνική Υπηρεσία Συσσώρευσης «Photodentro Aggregation Service» αποτελεί υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας για το ψηφιακό εκπαιδευτικό περιεχόμενο της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με κύριο στόχο την επέκταση του ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου που διατίθεται για αξιοποίηση στη σχολική και προσχολική εκπαίδευση. Αναπτύχθηκε, λειτουργεί και υποστηρίζεται από το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων (ΙΤΥΕ) ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ (Διεύθυνση Στρατηγικής και Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Υλικού).

Η Εθνική Υπηρεσία Συσσώρευσης για το Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Περιεχόμενο της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Photodentro Aggregation Service

παρέχει σε φορείς σύγχρονες ψηφιακές υπηρεσίες

συγκομιδής, σημασιολογικής ενοποίησης και εμπλουτισμού μεταδεδομένων