H ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΥΛΗ ΕΝΙΑΙΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ «ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ»

Η υπηρεσία Photodentro Aggregation Service παρέχει στους φορείς τη δυνατότητα να προβληθεί το ψηφιακό τους περιεχόμενο μέσα από την κεντρική πύλη του Εθνικού Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ (photodentro.edu.gr).

Πρόκειται για σύγχρονη πύλη, η οποία παρέχει:

Αναζήτηση – Πλοήγηση – Φίλτρα

H κεντρική πύλη ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ παρέχει ποικίλες δυνατότητες πλοήγησης στους ψηφιακούς εκπαιδευτικούς πόρους: με βάση τον τύπο τους, το γνωστικό αντικείμενο που αφορούν ή, αν πρόκειται για βίντεο, τον τρόπο παιδαγωγικής αξιοποίησής του. Υποστηρίζονται «θεματικές ταξινομίες»  (ιεραρχίες όρων) τριών επιπέδων (θεματική κατηγορία, θεματική ενότητα ή έννοια) που σχεδιάστηκαν ειδικά για τη σχολική εκπαίδευση.

Υποστηρίζει επίσης αναζήτηση ελεύθερου κειμένου, με λέξεις-κλειδιά, ή σύνθετη αναζήτηση. Αξιοποιώντας πλήρως τα μεταδεδομένα με τα οποία έχουν χαρακτηριστεί όλοι οι Ανοιχτοί Εκπαιδευτικοί Πόροι, δίνεται η δυνατότητα περιορισμού των αποτελεσμάτων αναζήτησης χρησιμοποιώντας φίλτρα. Εκτός από τη θεματολογία και τον τύπο, περιλαμβάνονται η βαθμίδα εκπαίδευσης, η ηλικία των μαθητών, η σφραγίδα ποιότητας, το αποθετήριο προέλευσης, το πλαίσιο χρηματοδότησης, η διάρκεια ή η ποιότητα του βίντεο, το επίπεδο γλωσσομάθειας κ.ά.

Μεταδεδομένα – τεκμηρίωση με βάση το διεθνές πρότυπο IEEE-LOM

Όλοι οι ψηφιακοί εκπαιδευτικοί πόροι που προβάλλονται στην κεντρική πύλη ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ είναι τεκμηριωμένοι ακολουθώντας το διεθνές πρότυπο εκπαιδευτικών μεταδεδομένων ΙΕΕΕ LOM. Συγκεκριμένα, ακολουθούν την εφαρμογή του προτύπου για την Ελληνική Σχολική Εκπαίδευση Photodentro IEEE LOM-GR Application Profile, όπου περιλαμβάνονται λεξιλόγια και θεματικές ταξινομίες που αφορούν και εστιάζουν στην ελληνική Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Καρτέλα μεταδεδομένων

Για κάθε ψηφιακό εκπαιδευτικό πόρο που προβάλλεται στην κεντρική πύλη ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ παρέχεται ξεχωριστή καρτέλα με τα στοιχεία που τον χαρακτηρίζουν, όπως σύντομη περιγραφή, θεματική κατηγοριοποίηση, στοχευόμενο κοινό, ομάδα ανάπτυξης, τεχνικές προδιαγραφές λειτουργίας του κ.ά.

Σφραγίδες ποιότητας

Οι ψηφιακοί εκπαιδευτικοί πόροι που προβάλλονται στην κεντρική πύλη ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ έχουν τη δυνατότητα να λάβουν μία ή περισσότερες «Σφραγίδες Ποιότητας» μέσω της υπηρεσίας «Φωτόδεντρο Σφραγίδες Ποιότητας». Η Σφραγίδα Ποιότητας δηλώνει ότι οι πόροι έχουν «περάσει» επιτυχώς από μια διαδικασία διασφάλισης ποιότητας, όπως από κάποια συγκεκριμένη διαδικασία ανάπτυξης, επικύρωσης, αξιολόγησης ή ελέγχου. Η κεντρική πύλη ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες να αναζητήσουν Ανοιχτούς Εκπαιδευτικούς Πόρους με βάση την σφραγίδα ποιότητας.

Σχόλια και Αξιολόγηση εκπαιδευτικών και μαθητών

Στη νέα έκδοση 4.0 εκπαιδευτικοί και μαθητές έχουν πλέον τη δυνατότητα να «συνδεθούν» στην  κεντρική πύλη ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ, χρησιμοποιώντας το λογαριασμό που διαθέτουν στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ), να σχολιάσουν και να αξιολογήσουν τους Ανοιχτούς Εκπαιδευτικούς Πόρους καταθέτοντας τη δική τους άποψη και γνώμη για την ποιότητα, την ευχρηστία ή τη χρησιμότητα αυτών.

Έχουν επίσης τη δυνατότητα να επιλέξουν Ανοιχτούς Εκπαιδευτικούς Πόρους και να τους οργανώσουν σε δικές τους συλλογές, καθώς επίσης και να κάνουν «εγγραφή» σε συγκεκριμένες «θεματικές» που τους ενδιαφέρουν, ώστε να λαμβάνουν ενημερώσεις μέσω μηνυμάτων όταν προστίθεται κάποιο νέο αντικείμενο στο ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ που εντάσσεται σε αυτή τη θεματική.

Ευρεία αποδοχή & προβολή

Η κεντρική πύλη ενιαίας αναζήτησης ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ αποτελεί μέρος της κεντρικής υποδομής του Υπουργείου Παιδείας για το ψηφιακό περιεχόμενο της σχολικής εκπαίδευσης με ευρεία αποδοχή από τη σχολική κοινότητα, έχοντας πάνω από 120.000 μοναδικούς επισκέπτες το μήνα.