Photodentro IEEE LOM-GR Application Profile (ΒΑΣΙΚΑ ΠΕΔΙΑ)

Πρόκειται για την εφαρμογή του προτύπου IEEE LOM για την Ελληνική Σχολική Εκπαίδευση Photodentro IEEE LOM-GR Application Profile.

Ακολουθούν τα βασικά στοιχεία τεκμηρίωσης των ψηφιακών πόρων σύμφωνα με το Photodentro IEEE LOM-GR Application Profile.

ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΤΙΤΛΟΣ

Το όνομα που έχει δοθεί στον Ανοιχτό Εκπαιδευτικό Πόρο.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Συνοπτική περιγραφή του Ανοιχτού Εκπαιδευτικού Πόρου ως προς το περιεχόμενό του και τα στοιχεία που προσδιορίζουν την ταυτότητά του.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ

Σημειώσεις σχετικά με την παιδαγωγική/διδακτική αξιοποίηση του Ανοιχτού Εκπαιδευτικού Πόρου.

ΛΕΞΕΙΣ – ΚΛΕΙΔΙΑ

Λέξεις ή μικρές φράσεις (2-3 λέξεων) που χαρακτηρίζουν τον Ανοιχτό Εκπαιδευτικό Πόρο ή πλευρές αυτού. Κάνοντας κλικ στην κάθε λέξη κλειδί, γίνεται αναζήτηση στον Εθνικό Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ με αυτήν τη λέξη/φράση κλειδί.

ΣΤΟΧΕΥΟΜΕΝΟ ΚΟΙΝΟ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΙΔΑ

Προσδιορίζει την εκπαιδευτική βαθμίδα στην οποία προτείνεται να αξιοποιηθεί ο Ανοιχτός Εκπαιδευτικός Πόρος.

ΤΥΠΙΚΟ ΕΥΡΟΣ ΗΛΙΚΙΑΣ

Προσδιορίζει το ηλικιακό εύρος για το οποίο είναι σχεδιασμένος ή προτείνεται να αξιοποιηθεί ο Ανοιχτός Εκπαιδευτικός Πόρος.

ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ

Αφορά στο επίπεδο γλωσσομάθειας του χρήστη στον οποίο απευθύνεται ο Ανοιχτός Εκπαιδευτικός Πόρος.

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ

Προσδιορίζει την/τις κύρια/ες ομάδα(ες) χρηστών για τους οποίους σχεδιάστηκε ή προτείνεται να αξιοποιηθεί ο Ανοιχτός Εκπαιδευτικός Πόρος (για παράδειγμα, εκπαιδευτικοί ή μαθητές).

ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Περιλαμβάνεται μόνο για τους Ανοιχτούς Εκπαιδευτικούς Πόρους που απευθύνονται σε χρήστες με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Προσδιορίζει τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των χρηστών όπου απευθύνεται.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΥΠΟΣ ΜΑΘΗΣΙΑΚΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Προσδιορίζει τον τύπο του Ανοιχτού Εκπαιδευτικού Πόρου με βάση την προτεινόμενη εκπαιδευτική του χρήση.

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ

Αφορά στην ταξινόμηση του Ανοιχτού Εκπαιδευτικού Πόρου ως προς το θέμα του ή το γνωστικό αντικείμενο που αφορά. Προσδιορίζεται η θεματική περιοχή, η θεματική ενότητα ή η έννοια που αφορά ή σχετίζεται ο Ανοιχτός Εκπαιδευτικός Πόρος, ακολουθώντας τις θεματικές ταξινομίες σχολικών όρων που έχουν οριστεί στο ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Προσδιορίζει τη διδακτική προσέγγιση που προτείνεται ή μπορεί να υποστηρίξει η χρήση του Ανοιχτού Εκπαιδευτικού Πόρου.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ

Προσδιορίζει το είδος του διδακτικού (εκπαιδευτικού στόχου) που προτείνεται ή προβλέπεται ότι μπορεί να επιτευχθεί με την αξιοποίηση του Ανοιχτού Εκπαιδευτικού Πόρου.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ & ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ / ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Περιλαμβάνει αναφορά στους συντελεστές (άτομα & οργανισμούς) που έχουν συνεισφέρει σε αυτόν τον Ανοιχτό Εκπαιδευτικό Πόρο κατά τη διάρκεια του κύκλου ζωής του.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ / ΕΠΙΜΕΛΕΙΑΣ ΜΕΤΑΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

Περιλαμβάνει αναφορά στους συντελεστές (άτομα & οργανισμούς) που έχουν συνεισφέρει στα μεταδεδομένα του Ανοιχτού Εκπαιδευτικού Πόρου.

ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΟΡΟΥ / ΜΕΤΑΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

Περιλαμβάνει στοιχεία για τη διάθεση του Ανοιχτού Εκπαιδευτικού Πόρου και των μεταδεδομένων αυτού, όπου περιλαμβάνονται:

• Χορηγός άδειας χρήσης: Το φυσικό ή νομικό πρόσωπο (ή ενώσεις αυτών) που χορηγεί τον Ανοιχτό Εκπαιδευτικό Πόρο υπό τους όρους συγκεκριμένης άδειας χρήσης.
  • Εκδότης: Tο φυσικό ή νομικό πρόσωπο (ή ενώσεις αυτών) που έχει το δικαίωμα και την αρμοδιότητα να εκδώσει και να διανείμει τον Ανοιχτό Εκπαιδευτικό Πόρο.
  • Χορηγός άδειας χρήσης μεταδεδομένων: Το φυσικό ή νομικό πρόσωπο (ή ενώσεις αυτών) που χορηγεί τα μεταδεδομένα του Ανοιχτού Εκπαιδευτικού Πόρου υπό τους όρους συγκεκριμένης άδειας χρήσης.
  • Εκδότης μεταδεδομένων: Tο φυσικό ή νομικό πρόσωπο (ή ενώσεις αυτών) που έχει το δικαίωμα και την αρμοδιότητα να εκδώσει και να διανείμει τα μεταδεδομένα του Ανοιχτού Εκπαιδευτικού Πόρου.